האתר לאסתטיקה וטיפוח

( 18.10.2010 )מדוע אנו נמשכים ליופי

מדוע אנו נמשכים ליופי

המשפט שגורס כי היופי הוא בעיני המתבונן נאלץ להתמודד בשנים האחרונות עם מחקרים מדעיים שמאתגרים אותו במקרה הטוב ומאיימים להפריך אותו במקרה הפחות טוב. בשורה התחתונה ידוע כי לכולנו חיבה לסימטריה נאה ומסודרת. ישנם לא מעט זנים של בעלי חיים שמשתמשים בתבניות סימטריות למטרות קישוט, כמו דגים, פרפרים וציפורים. מה קדם למה - האם במרכז העצבים הייתה קיימת רגישות מובנית לתבניות והדגמים עוצבו כחלק מהברירה הטבעית, או שמא הדגמים הסימטריים נוצרו מסיבות אחרות והרגישות אליהם הגיעה מאוחר יותר? על כך מתנהל הוויכוח.

יתרונות הסימטריה

המשיכה של חוקרים לסימטריה הובילה למחקרים על התנהגותם של חרקים מעופפים, בהם התגלה שככל שהכנפיים סימטריות יותר כך הסיכוי לנצח בקרב מול חרקים אחרים גדול יותר. מחקרים אחרים סתרו קביעות אלה וטענו כי היתרון המשמעותי היחיד של סימטריה הוא הקלות שהיא מאפשרת לזהות אותה במהירות. היכולת של בעלי חיים לזהות עצמים סימטריים במהירות הפכה בזכות הברירה הטבעית את הסימטריה לדגם מועדף.

הסימטריה האנושית

זה שנים ארוכות קיים קונצנזוס מדעי שפנים סימטריות הן פנים יפות, ופנים יפות הן כידוע התכונה החשובה ביותר בקביעת יופי. כנראה שזו הסיבה כי ניתוחים פלסטיים ליישור אף הינם הפופולריים ביותר מכלל הניתוחים האסתטיים. אולם לאחרונה התברר כי רוב בני האדם מוצאים יופי בפנים בהן קיימת סטייה קלה מן הסימטריה המושלמת. איזו סוג של סטייה? ובכן, מדובר בהעדפה שמשתנה מאדם לאדם ולכן לא ניתן לחזות אותה.

זאת ועוד, בניסויים שנערכו במקומות שונים בעולם, התברר כי כל סביבה מזהה תכונות אחרות כיופי. אנשים שמשתייכים לעם מסוים הינם בעלי מבנה גוף ותווי פנים ייחודיים, מה שהוביל למסקנה שרעיון היופי הינו תלות תרבות. או כך לפחות חשבו.

מחקרים שנעשו על תינוקות כללו הצגת קלסתרים של אנשים שונים, לאחר שהוריהם התבקשו לדרג אותם מן היפה ועד המכוער. החוקרים גילו כי התינוקות משהים את מבטם על הקלסתרים שהוריהם דירגו כיפים יותר, ומכאן המסקנה כי אידיאל היופי הינו מולד.

אם כן, נראה שהיופי הוא אכן בעיני המתבונן. בגלל שמוצאנו הוא מפרימטים יש להעדפות שלנו קשר בל יינתק לסימטריה מכיוון שהמוח האנושי מזהה אותם בקלות רבה יותר. ומכאן ניתן להסיק כי המשיכה לקלסתר אסימטרי במקצת הינה תוצר לוואי של כך. עם זאת, בני האדם טרם הצליחו לגלות מדוע אסימטריה אחת נחשבת יפה יותר מאחר, וייתכן שעדיף כך, כדי שיישאר מעט מסתורין.