האתר לאסתטיקה וטיפוח

( 14.10.2010 )מהו מושג היופי

מהו מושג היופי

השאלה מה הופך דברים מסוימים ליפים בעינינו ומה גורם לנו להימשך אליהם העסיקה מאז ומעולם פילוסופים. בעידן הפוסט מודרניסטי בו אנו חיים הקביעה שהיופי נתון בעיני המתבונן מקבלת משנה תוקף, לעומת הראיה המודרנית שראתה את היופי כטמון באובייקט עצמו. יש שמשלבים בין שתי הטענות וגורסים שהאינטראקציה בין הצופה לאובייקט היא היא שבוראת את היופי.

יופי אבולוציוני

בתקופה האחרונה פורסמו מספר מחקרים שעסקו באסתטיקה וביופי מהזווית האבולוציונית. ההנחה הבסיסית של חוקרים אלה היא שיופי איננו מאפיין שרירותי בלבד, אלא תכונה שהשימוש שלה הוא למשוך בני אדם ולהסב להם עונג, ושמשיכה ועונג אלה מעניקים ליפים שבינינו יתרונות אבולוציוניים על פני אחרים.

פוריות ובריאות כסמלי יופי

מן הידועות היא שחלקים גדולים מהמאפיינים של יופי קשורים בצורה ישירה לבריאות ולפוריות. למשל, נמצא כי פנים וגוף סימטריים נתפסים על ידי רוב בני האדם כאסתטיים וכתכונות שמעידות על בריאות. בקרב נשים, היחס בין הירכיים למותניים מתקשר אצלנו לפוריות, כמו גם מאפיינים אחרים שמעידים על גוף צעיר (שיער מלא ברק, עור חלק ועוד). בעקבות ההבדלים בתקופות הפוריות ובעקבות המחיר הגבוה שהרבייה גובה מנשים, מאפייני היופי לא התחלקו בצורה שווה בין המינים, ובקרב נשים הם מקבלים דגש רב יותר. לפי העיקרון האבולוציוני הידוע בו תכונה שמעניקה יתרון על פני אחרים תזכה לעבור לדורות הבאים, לבני אדם יפים היו מאז שחר ההיסטוריה סיכויים גדולים יותר והזדמנויות רבות יותר להתרבות.

לקרוא תיגר על הבריאה

היכולות של המין האנושי מסייעות לנו לשנות את רוע הגזירה ולקרוא תיגר על הבריאה. נקודה זו מתבטאת בהמצאה פשוטה כמו איפור, שמטרתו לאפשר לנשים (ולגברים) להסוות פגמים, להדגיש תכונות חיוביות, וליצור מצג (שווא) מושך, בריא וחיוני יותר. למשל, אודם מדגיש את חושניות השפתיים, ומייק אפ וקונסילר מסתירים פצעים על עור הפנים. התפתחות הטכנולוגיה והרפואה יצרו מציאות בה רופאים מסוגלים להעלים בקלות בעזרת ניתוחים פלסטיים פגמים מולדים כמו פזילה, שפה שסועה, ועוד.

לרדוף אחר אידיאל היופי

התפשטות אידיאל היופי החדש, שמעלה על נס נעורים ורזון, הפך לעיתים את פירמידת היופי על ראשה, וחתר תחת רבות מיסודות היופי ומהסיבות שהוא מושך אותנו. שפע האוכל הגדיל את כמות השומן שבגופנו וגרם בעקיפין למצב בו דיאטות הפכו לתעשיית ענק שמגלגלת מיליונים. גברים, ובעיקר נשים, בעולם כולו נכנסים למשטרי דיאטה בלתי נגמרים ברדיפה אחר המראה המושלם שיהפוך אותם לאטרקטיביים ויפים יותר.

הצד האפל של היופי

האירוניה של תופעה זו היא שהיא מנסה להשיג מראה בריא אולם פוגעת בגופנו. דיאטות רבות גורמות לתזונה לקויה, כמו גם ניתוחים פלסטיים. אשה שעוברת ניתוח להגדלת חזה מכניסה חומר זר לגופה, בעוד שיישור אף עשוי לפגוע בקני הנשימה. מתיחות פנים וזריקות בוטוקס עשויים לפגוע בעצבים ובשרירים מסוימים.