האתר לאסתטיקה וטיפוח

( 28.02.2013 )המסת שומן והקשר של זה לדיאטה והרזיה

המסת שומן והקשר של זה לדיאטה והרזיה

רבים מאיתנו, לו היה ניתן, היו בוחרים לשנות משהו בהופעתם: יש שהיו מעדיפים תוספת של עוד כמה סנטימטרים לגובהם, אחרים היו משנים את אחד מתווי הפנים, מבנה הגוף או צבע השיער. אולם מסתבר שמרבית האנשים היו בוחרים "להעלים" מן המראה החיצוני שומנים ועדות להשמנה. המסת שומן הינה שם כולל למגוון שיטות המטפלות במצבורים בלתי רצויים של שומן בגופנו. קיימות מספר שיטות, חלקן פולשניות ואחרות שאינן פולשניות, והן נבדלות בטכנולוגיות העומדות מאחוריהן ולמעשה מהוות תחליף אפשרי לניתוחי שאיבת השומן.

 

מהי המסת שומן ולמי זה מתאים?

המסת שומן הינה תחליף לניתוחי שאיבת השומן, ומסייעת להעלים הצטברות של תאי שומן מאזורי גוף שונים, אשר אינם נעלמים או מצטמצמים גם לאחר הקפדה על תזונה נכונה ופעילות גופנית. "שאיבת שומן" הינה שיטה ידועה, המצריכה הרדמה כללית או מקומית ודורשת זמן החלמה ממושך, וכן כרוכה בסיכונים ובכאבים. שאיבה מהווה פעמים רבות מוצא אחרון עבור מי שאינם מצליחים להוריד ממשקלם, תנועתם מסורבלת וגופם "מרופד" מצבורי שומן רבים. המסת שומן, לעומת זאת, מתאימה לאנשים בעלי מבנה גוף בינוני או רזה, שהינם בעלי משקל גוף המתאים לגובהם ונחשב תקין או מעט מעבר לכך. לאנשים אלו ישנם לעתים מצבורי שומן באזורי גוף כדוגמת ירכיים, ישבן ומותניים, שמשתפלים, מפריעים לתנועה נינוחה ואינם אסתטיים. טיפולי המסת השומן מתאימים גם כתחליף למתיחת בטן.

 

אילו שיטות קיימות בשוק ומה עדיף?

השיטות המודרניות הקיימות בשוק נחלקות לשיטות פולשניות ושיטות שאינן פולשניות. בין הטיפולים הפולשניים ניתן למנות טיפולי לייזר וטיפול הקרוי "בודי טייט" (body tite). טיפול הלייזר נעשה תחת הרדמה מקומית ובמסגרתו מוחדר סיב אופטי לגוף, מבעד לחתך קטן והסיב ממיס תאי שומן, או שמוזרק חומר הפוגע בקרום של תאי השומן ומפרק אותם. עלויות הטיפול נגזרות מן האזורים המטופלים, ונעות בין 2000-6000 שקלים לטיפול ההזרקה ועד עשרת אלפים שקלים לטיפול הלייזר שבו מוחדר סיב אופטי. bodytite הינו טיפול בגלי רדיו, שבו השומן בתאים מחומם ומומס במהירות, ואז נשאב מן הגוף. עלותו למעלה מעשרת אלפים שקלים.

 

בין השיטות הלא פולשניות בולטות טכנולוגיות שפותחו בישראל ובהן: המסת השומן בעזרת אולטרסאונד או באמצעות אנרגיית לייזר קר. טכניקת האולטרסאונד כוללת שימוש בגלי קול המרעידים, יוצרים לחץ ושינוי בתא השומן ומביאים לפירוקו. זהו טיפול שאינו כולל הרדמה, מבוצע על ידי רופא, ומצריך סדרה של מספר טיפולים בתדירות של כשבועיים בין טיפול למשנהו. המחיר הינו בסביבות 7,500 שקלים לסדרה הכוללת שלושה טיפולים. מערכת הלייזר הקר פולטת אנרגית לייזר ברמות נמוכות במיוחד, וזו מובילה לפירוק שרשראות השומן בתאים ולצמצום היקפי האזור המטופל כבר לאחר הטיפול הראשון. עלות הטיפול כ-3,000 שקלים לסדרה של שמונה טיפולים, הנפרשת על פני חודש.

 

מהו הקשר בין המסת שומן לדיאטה ולהרזיה?

המסת שומן אינה מחליפה את ההמלצות של אנשי הרפואה והבריאות לסגל אורח חיים שבו תזונה מאוזנת ופעילות גופנית קבועה ומותאמת. בטיפולים הבלתי פולשניים שהוזכרו לעיל, ישנה אף המלצה הקבועה בהוראות הטיפול - לפנות מייד לאחר הטיפול לפעילות גופנית מאומצת תחת פיקוח, כלומר פעילות גופנית אירובית. הסיבה לכך היא שהפעילות הגופנית מאפשרת לגוף להשתמש בחומרים שהשתחררו מן התאים השומניים (כדוגמת גליצרול) ומספקת כך לגוף אנרגיה נחוצה וכן אפשרות לפנות "החוצה" את השומנים הבלתי רצויים שיצאו מן התאים. רצוי לזכור כי אנשי רפואה, דיאטנים ומומחים בתחום רואים בשמירה על תפריט בריא ועל אורח חיים נכון ומוקפד את הפתרון לבעיית ההשמנה וכמובן את הדרך לשמור על הישגי הטיפולים להמסת שומן ולהשגת מראה חטוב, בריא ונאה לאורך שנים ארוכות.