האתר לאסתטיקה וטיפוח

( 19.01.2011 )תוספי תזונה – למי הם מתאימים?

תוספי תזונה – למי הם מתאימים?

קיימת תפיסה רחבה ומוטעית על פיה תוספי תזונה אינם מיועדים לכולם. רבים בטוחים כי נטילה של תוספים מיועדת לזקנים או חולים בלבד, ואינה טומנת בחובה תמורה עבור אוכלוסיות צעירות ללא מחלות רקע. תפיסה זו אינה נכונה כלל, היות ומחקרים רבים מראים כי גם אם אתם בריאים, התזונה המערבית לא תמיד מספקת לכם את כל הנוטריינטים להם גופכם זקוק, ולכן נטילת תוספי תזונה הינה בעלת חשיבות רבה לתפקודי הגוף השונים. תוספי התזונה בשוק היום מגוונים ביותר וכוללים ויטמינים, מינרליים, חומצות שומן ועוד. חשוב לזכור, כי חובה להתאים את התוספים למצבכם הבריאותי ולגילכם. נטילה לא נכונה של תוספים עלולה לגרום ליותר נזק מתועלת.

שימושים וייעודים

ישנן דוגמאות רבות לשימושים בתוספי תזונה. אחת הבעיות הנפוצות בבוגרים וגם בילדים היא בעיות עיכול – גזים, כאבי בטן ועוד, כל אלו תופעות של קשיי עיכול. עבור אלו הסובלים מבעיה זו ישנה המלצה להשתמש בפרוביוטיקה. בשוק קיימים סוגים רבים של מוצרים פרוביוטיים. השימוש בתוספים פרוביוטיים חשוב ביותר לחיזוק המערכת החיסונית אצל ילדים ונוער. חשוב לא פחות הוא השימוש בתוספים שונים בזמן ההיריון וההנקה – נטילת התוספים המתאימים הוכחה כמשפרת באופן משמעותי את בריאות הנולד. בין התוספים המומלצים לנשים בהיריון קיימת האומגה 3 – זוהי חומצת שומן מדגים, אשר הוכחה כתורמת להתפתחות הילד ברחם ולאחר הלידה. בין אם כבר הצטננתם או לאו, בחורף ישנה חשיבות בנטילת ויטמין C. הויטמין הוכח כמגביר ייצור נוגדנים ומשפר את יכולת התנגודת של מערכת החיסון. גם הברזל הינו תוסף תזונה חשוב ופופולרי. הסובלים ממחסור בברזל עלולים לסבול מעייפות כרונית, תחלואה חוזרת ופגיעה לטווח הארוך במערכת החיסונית. תופעות אלו עלולות גם להוות אינדיקציה למחסור בויטמין B12, גם הוא תוסף פופולרי. עבור ספורטאים ממליצים הרופאים פעמים רבות על תוספי תזונה שונים לשיפור הביצועים ושמירה על בריאות העצמות והרקמות. בין התוספים המתאימים לספורטאים נכללים חומצות אמינו, מולטי ויטמינים שונים וגם, שוב, האומגה 3. רבים מביניכם שמעו בוודאי על ניתוח תיקון ראייה, זהו ניתוח לא מסובך אותו עוברים רבים הסובלים מבעיות ראיה שונות. אך למרות פשטותו של ניתוח תיקון ראייה, זהו אינו פתרון. על מנת למזער את הסיכויים לעבור הליך זה בעתיד, מומלץ לנטול תוספים המכילים מגנזיום ולוטאין, אשר הוכחו כיעילים במניעת מחלות רשתית.

לסיכום

תוספי תזונה הופכים פופולריים יותר ויותר עם השנים, ומקובלים כיום גם ברפואה המערבית. חשוב לציין פעם נוספת, כי גם אם אתם הרופאים הכי טובים של עצמכם, אינכם מיומנים דיו לבחירת תוסף התזונה הנכון ומינונו. לכן חשוב כי בכל מקרה בו אתם מעוניינים ליטול תוסף זה או אחר, התייעצו עם רופא המשפחה וקבלו חוות דעת מומחה על מנת למנוע נזקים. והעיקר – לשמור על הבריאות!