האתר לאסתטיקה וטיפוח

( 19.10.2010 )ניתוחים פלסטיים בנוער

ניתוחים פלסטיים בנוער

עד לאחרונה תחום הניתוחים הפלסטיים היה שייך כולו למבוגרים, אולם הנגישות של הניתוחים והחידושים הטכנולוגיים והרפואיים הכניסו לשוק הזה גם בני נוער וילדים. למרות כל ההבדלים בין מבוגרים לנערים וילדים, המניעים מאחורי ביצוע ניתוחים פלסטיים הינם בדרך כלל זהים.

מי שפונה לניתוח פלסטי עושה זאת בדרך כלל עקב חוסר שביעות רצון מחלק מסוים בגוף או בפנים. המנותחים מקווים שלאחר הניתוח הביטחון העצמי שלהם ישתפר והם יראו מושכים ויפים יותר.

כשמבוגרים פונים לניתוחים פלסטיים הם עושים זאת מתוך זכותם לקבל החלטה כאנשים בוגרים. מוטלת עליהם האחריות לשקול את היתרונות והחסרונות של כל ניתוח. אין זה המצב בקרב מי שטרם מלאו לו 18.

ניתוחים פלסטיים בילדים

ניתוחים פלסטיים שמתבצעים בילדים בגילאים חמש עד שבע נובעים מרצונם של ההורים לתקן בעיה או פגם מסוימים שאיתרו אצל הילד שלהם. החשש של ההורים מפני תגובה חברתית שלילית בעקבות הפגם משכנע את ההורים לבצע את הטיפול. בגילאים האלה רוב הניתוחים נובעים ממקרים שמוגדרים כמקרי קיצון, כשהניתוח הפופולרי ביותר הוא יישור אוזניים שבולטות מהגולגולת בצורה משמעותית.

ניתוח אוזניים ניתן לעשות בגיל צעיר יחסית, וזאת מכיוון שהאוזניים מפסיקות להתפתח לרוב עד גיל שש. הורים ששולחים את ילדיהם לניתוחים פלסטיים עשויים גם לבדוק אפשרויות לניתוחים עתידיים לתיקון פגמים אחרים שמצאו בילדים שלהם. לרוב, רק מגילאים 14-15 מפתחים הילדים מספיק מודעות עצמית על מנת להתעניין בעצמם באפשרות של ניתוחים פלסטיים.

הסיכונים בניתוחים פלסטיים בקרב ילדים ונערים

חשוב לזכור שניתוח פלסטי כשמו כן הוא - ניתוח לכל דבר. למרות שהתחום עבר שינויים אדירים בשנים האחרונות והגיע לרמת התמקצעות מרשימה ביותר, בסופו של דבר הרופא חותך את העור ומטפל בחלקי פנים או גוף שנמצאים מתחת לו, כמו בכל ניתוח.

מי שעובר ניתוח, בין אם הוא רפואי או פלסטי, צריך לתת לגוף זמן להתאושש. מחד, ילדים ונערים מחלימים מניתוחים בצורה טובה ומהירה יותר ממבוגרים, אולם מאידך קיים אצלם סיכון גבוה יותר להצטלקות העור. כשם שישנן דיאטות שאינן מומלצות לילדים ובני נוער, כך גם ישנם ניתוחים שאנשי המקצוע ממליצים לא לבצע עד הגעה לבגרות פיזית ונפשית.

מעבר לסכנות הפיזיות בניתוח קיים גם מחיר נפשי. ילד או נער שפונה להוריו בבקשה שיאשרו עבורו ניתוח פלסטי, למעשה משתף אותם בכך שהוא נמצא במצוקה חברתית. שורש המצוקה הוא תפיסת הערך העצמי של הילד, חוסר ביטחונו במראה שלו והתחושות שהוא נשפט לפיו. במקרים רבים ניתוחים פלסטיים אינם פותרים מצוקות חברתיות ואינם משמשים כתרופת פלא. מסיבה זו על המבוגרים מוטלת החובה לפעול על מנת לשפר את תפיסת העצמי של הילד בעזרת תקשורת פתוחה ותמיכה רגשית, לפני שהם מסכימים להשכיב אותו על שולחן הניתוחים ולתת למנתח פלסטי לפתור את הבעיה.