האתר לאסתטיקה וטיפוח

הסרת שיער

הסרת שיער

לרוב בני האדם ישנה העדפה בנוגע לכמות שיער הגוף הרצויה על פניהם, ראשם וגופם של גברים ונשים. הנוכחות או אי הנוכחות של שיער על ראשו או על גופו של אדם מהווה מסר תרבותי, וכך גם ההעדפה בנוגע לשיער גופם וראשם של אחרים.

אדם ששיער ראשו מסורק עם שביל באמצע או אישה שבוחרת להחליק את שערה המתולתל מעידים דבר מה על התרבות בה הם חיים ועל תת התרבות ממנה הם שואבים את האידיאלים האסתטיים שלהם. ישנן דוגמאות מובהקת במיוחד. פנקיסטים מגלחים את ראשם ומותירים פס של שיער במרכז הראש, סאדו (איש קדוש) הודי מניח לשיערו הארוך להיאסף בצמות ראסטות מבלי לגעת בהן, וניאו נאצים מגלחים את ראשם לקרחת. כל אחת מן הקבוצות האלה מסמנת את עצמה, את הצו האופנתי שלה, את האמונות שלה ואת התרבות שלה.

בתרבות המערבית מקובל שגברים מגלחים את פניהם ומגיעים למקום העבודה חלקים, מראה שמעיד על סדר, ניקיון ורצינות. גבר שיופיע לפגישה חשובה עם זקן מדובלל ישלח מסר תרבותי שלילי לבני שיחו. מצד שני, לגבי נשים קיים מאז המאה העשרים קונצנזוס ברוב מדינות העולם – אישה חלקה הינה אישה מושכת ונקייה. שיער הראש של נשים, להבדיל, מהווה חלק משמעותי מהמיניות הנשית, והן נוהגות לטפח אותו. נדירים הם המקרים בהם אישה שגילחה את שערות ראשה נותרה מושכת בעיני גברים.

לאורך ההיסטוריה האנושית דומה שכל התרבויות ביצעו הליכים כלשהם של הסרת שיער, בין אם מתוך צו אופנתי ובין אם מתוך צו דתי.

שיער ודת לאורך ההיסטוריה

כשבוחנים תרבויות שונות ברחבי העולם מגלים יחס שונה בתכלית לשיער ולהסרתו מן הראש, הפנים או הגוף. ישנן דתות רבות שמאמיניהם הגברים מתירים לשערות פניהם לצמוח ולהפוך לזקנים עבותים. כך בדת היהודית, בה גברים חרדים אינם מניחים סכין גילוח על פניהם ומוטל עליהם צו חברתי בלתי מתפשר לאפשר לפאותיהם לגדול אל מתחת לעצמות הלחיים.

גברים מוסלמים דתיים גם הם נוהגים להימנע מגילוח הזקן, אולם רובם מעדיפים לגלח את שפמם. בנצרות ובבודהיזם, כמו גם בענפים מסוימים של הדתות ההינדית והג'אינית בהודו, נוהגים נזירים לגלח את ראשם ואת פניהם באופן קבוע. המטרה היא ליצור אחידות בין הנזירים ולטשטש את ההבדלים בין אדם לרעהו. בצד השני של הסקאלה נמצאים בני הדת הסיקית שבהודו – נאסר עליהם להסיר ולו שערה אחת מראשם מאז הגיעם לבגרות! מאמינים סיקים מתהדרים בזקן ארוך וברעמה ארוכה אותה הם מגלגלים ואוספים אותה בטורבן מיוחד.

ישנם הבדלים תרבותיים גם בכל הקשור להעדפות דתיות בנוגע להסרת שיער מהגוף. על יהודים דתיים נאסר לגלח את גופם, אולם גברים מוסלמים רבים מגלחים את שיער בית השחי או את מפשעתם (אך בשום פנים ואופן לא את שיער החזה או את שיער הרגליים), בהתאם למנהג שטבע הנביא מוחמד מסיבות היגייניות.

יחסו של הגבר החדש לשיער ראשו וגופו

במדינות מערביות רבות נוהגים גברים לטפח את שערות ראשם, ואף משלמים סכומים גבוהים לספרים מקצועיים לשם מטרה זו. בישראל, לעומת זאת, ההשפעה של הצבא על התרבות המקומית קבעה צו אופנה נוקשה וקשוח – אי שם בין שיער מגולח לשיער קצר, עם מתן פס לצעירים עם תספורת קוצים.

בכל הקשור לשיער גוף, ישראל צועדת יד ביד עם התרבות המערבית והאופנה המשגשגת בה של הגבר החדש, הלוא הוא המטרוסקסואל. בעוד שבעבר רק גברים שמעדיפים את בני מינם נהגו לגלח את גופם, כיום גם גברים הטרוסקסואלים מסירים שיער מהחזה, מהישבן, מהרגליים, מהכתפיים ומהגב, מתוך אמונה שנשים מעדיפות גברים חלקים וששיער גוף מעניק מראה מלוכלך ופרוע.

שיטות להסרת שיער

כאשר באים להסיר שיער ניתן לבצע הסרת שיער זמנית או לצמיתות. השיטה הנפוצה ביותר להסיר שיער באופן זמני היא כמובן הגילוח, שהחיסרון העיקרי שלה הוא שהשיער חוזר לצמוח במהירות. השימוש במשחות כימיות שמפרקות את הקשרים המחזיקים את השיער הן קלות לתפעול אך מצד שני עלולות לגרום לאלרגיה. הסרת שיער בשעווה, בעזרת תרכובת סוכר או בעזרת מסיר חשמלי הינה מהירה ופופולרית, אולם היא כרוכה בכאב רב.

השיטה הנפוצה והמועדפת ביותר כיום להסרת שיער לצמיתות הינה על ידי שימוש בלייזר. קרן הלייזר מחממת את החומר המצוי מתחת לעור בשורש השערה, המלנין, עד שזה נפגע בצורה בלתי הפיכה. פגיעה זו מונעת את המשך צמיחת השיער בעתיד. הטיפול איננו כואב והיעילות שלו גבוהה, אך ברוב המקרים דרושים מספר טיפולים חוזרים עד להיעלמותו הסופית של השיער מהאזור הרצוי.

חסרון נוסף הוא שבעלי עור כהה אינם יכולים לעבור את הטיפול, ולהם לעיתים מומלץ לפנות לטיפול אחר - בקרן אור IPL. השיטה הזו עובדת היטב עבורם אולם איננה מתאימה לבעלי שיער בהיר. שיטה להסרת שיער יעילה במיוחד ושמתאימה לכולם היא אפילציה. היא מבצעת את המלאכה בעזרת מחט ששולחת פולסים החשמליים אל בסיס השערה, אולם מדובר בטיפול איטי וכואב מאוד.