האתר לאסתטיקה וטיפוח

ניתוחים פלסטיים

ניתוחים פלסטיים

ניתוחים פלסטיים הפכו לנפוצים מאוד בשנים האחרונות בעולם המערבי ובשאר המדינות המפותחות. הסיבות לכך מגוונות. ראשית, בעשורים האחרונים גברה המודעות לאסתטיקה והחשיבות שהחברה מעניקה למראה חיצוני עלתה בצורה משמעותית. אולם התפתחויות נוספות סייעו להפוך את המודעות הזו למציאות בפועל.

רמת החיים של מיליוני בני אדם השתפרה ועמה צמח הביקוש לניתוחים אסתטיים בקרב אוכלוסיות שלפני 20-30 שנה לא היו יכולות להרשות אותם לעצמן. כמו כן, העלייה באורך החיים הביאה למצב שבני גיל המעבר ואף מעבר לכך מרגישים צעירים ברוחם וחיים חיים פעילים ודינמיים, עובדה שרבים מהם מעוניינים שתתבטא גם במראה החיצוני.

גורם אחרון לעלייה בפופולריות של הניתוחים הפלסטיים שזוכה להתעלמות הוא העלייה המשמעותית באחוזי הגירושין במערב, כאשר במדינות מסוימות שיעור הגרושים מגיע עד 50 אחוז מכלל הזוגות הנשואים. הרצון של גברים ונשים אלה לצאת לדרך חדשה והצורך שלהם להרגיש אטרקטיביים בגיל בו בעבר הדאגות היו אחרות הגבירו גם הם את הדרישה לניתוחים.

המנתחים ההודים שהקדימו את כולם

אמנם ניתוחים פלסטיים מסוימים הומצאו רק בעשרות השנים האחרונות, אולם ההיסטוריה שלהם היא עתיקה כתרבות האנושית עצמה. ההתייחסות הראשונה המוכרת לניתוחים פלסטיים התגלתה על ידי היסטוריונים בפפירוסים מצריים שגילם לא פחות מ-5,000 שנה

התיעוד המפורט הראשון לניתוח פלסטי ספציפי שנועד לשחזר חלקי פנים מגיע מתת היבשת ההודית, לפני כ-2,600 שנה. בהודו העתיקה עבריינים מורשעים שהוענשו בכריתת אוזניים, עפעפיים או איברים אחרים נאלצו לעבור ניתוחים פלסטיים על מנת לא להפוך למנודים בחברה. המנתחים ההודיים שיחזרו אפים ואוזניים תוך שימוש ברקמת עור מן המצח, הלחי או העכוז. מהודו נדד הידע הפלסטי ליוון העתיקה דרך סוחרים יוונים, וביוון הוענק לניתוח שמו הנוכחי – פלסטיקוס ביוונית משמעותו לתת צורה או לעצב.

הידע החדש שהגיע מן המזרח מצא שימושים במרוצת השנים. הרופא הקיסרי הביזנטי אוריבציוס כתב אנציקלופדיה רפואית בת 70 כרכים במאה הרביעית לספירה, ובפרק על כירורגיה פלסטית הוא תיאר כללים רפואיים רבים, שחלקם תקפים גם בימינו אנו. 400 שנה מאוחר יותר הצליחו הרופאים של הקיסר הביזנטי ג'וסטיניאן השני לשחזר את אפו, אותו כרתו מתנגדיו בתקווה למנוע ממנו לשוב לשלוט על האימפריה, לאחר שהודח מכס הקיסר. שחזור האף הושלם בהצלחה וג'וסטיניאן השני הצליח להחזיק בשלטון בשנית.

הרפואה הפלסטית שבה להיות מתועדת רק בימי הקולוניאליזם הבריטי שהשתלט על רבע מהעולם בתחילת המאה ה-19. שני רופאים בריטיים שחזו בשחזור אפו של נהג שוורים הודי הביאו את הבשורה חזרה ללונדון. בשנים שעברו מאז ועד מלחמות העולם הומצאה הכירורגיה האסתטית, שנועדה לתקן פגמים אסתטיים כגון הצמדת אוזניים בולטות, הגדלת חזה קטן או הקטנת אף גדול.

במאה הקודמת היו אלה החיילים הפצועים שיצרו דרישה עצומה לשחזור ותיקון פנים שנהרסו בזמן הלחימות הקשות. האופנה הנוכחית של ניתוחים פלסטיים זמינים התפתחה, כאמור, רק בעשרות השנים האחרונות, ואיתה גם התפתחה הטכנולוגיה, הטכניקה והמקצועיות של המנתחים העוסקים במלאכה.

עליית הניתוחים הפלסטיים

פלח אוכלוסיה שהולך ותופס חלק נכבד יותר מבעבר בשוק הניתוחים הפלסטיים הוא הגברים. בעבר נשים היו הלקוחות הבלעדיים של מנתחים פלסטיים, אולם כיום ישנם ניתוחים וטיפולים בהם הגברים מהווים בין 40 ל-50 אחוז מהשוק. הניתוחים הפופולריים ביותר בקרב גברי ישראל הם ניתוחי אף ואוזניים, שאיבות שומן והרמת פנים ומתיחת צוואר.

מי שעוד נכנסו למעגל המנותחים אלה ילדים ובני נוער. כשהילדים צעירים הניתוחים נובעים לרוב מהרצון של ההורים לתקן פגם מוכר אצל הילד, מתוך חשש מפני תגובה חברתית שלילית בגן או בבית הספר. דוגמה נפוצה לניתוח שכזה הוא הצמדת אוזניים בולטות במיוחד. מגילאים 14-15 מתפתחת אצל בני נוער מודעות עצמית שמובילה אחדים מהם לבדוק את האפשרות של ניתוחים פלסטיים או אסתטיים. המטרה של ניתוחים פלסטיים היא תיקון פגמים או עיוותים בפנים או בגוף. ניתוחים אסתטיים נובעים מרצון לשפר או לשדרג אספקט מסוים מהמראה ממנו אין המנותח/ת מרוצים. הם עשויים לרצות לשפר את המראה בעקבות דעתו של בן או בת הזוג, שמעוניינים שבחיר לבם ישפר את מראהו בדרך מסוימת. וההחלטה עשויה גם להגיע לאחר שהתבשלה במשך שנים רבות.

תוצאת הלוואי המקווה של שיפור המראה החיצוני הוא הגברת הביטחון העצמי. כעת שהפגם הוסר או המראה שודרג, ייתכן שבן או בת הזוג המושלמים נמצא בהישג יד, או שהעבודה הנכספת תיפול כפרי בשל לידיהם של בני אדם בטוחים יותר. בדומה, נשים מבוגרות שסובלות מהופעת קמטים מתחת לעיניים או מעודף עור מתחת לידיים עשויות לחוש כי הניתוח השיב ולו מעט את נעוריהן והעניק להן תחושת ניצחון על הזמן.